Każdy profesjonalista, niezależnie od branży dla której pracuje, do efektywnej pracy potrzebuje odpowiednio wydajnych i niezawodnych narzędzi. Sprawdzą się tu więc komputery o podwyższonej wydajności jakimi są tzw. stacje robocze. Zwykłe komputery osobiste zazwyczaj nie pozwolą tu na osiągnięcie takich efektów pracy właśnie jak stacje robocze.
Stacje robocze to wśród oferowanych na rynku rozwiązań sprzętu komputerowego wyższa klasa wydajności. Są projektowane i tworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb osób i firm ze szczególnie wysokimi wymaganiami co do sprzętu na którym pracują, stosownie do wymagań sprzętowych zaawansowanych programów lub zestawów oprogramowania, których używają na co dzień. Stacje robocze potrafią sprostać nawet bardzo wysokim wymaganiom.
Komputerów osobistych zazwyczaj używamy na co dzień w domach lub pracy do prostszych prac biurowych, tylko czasami do bardziej wymagających zastosowań. Mają one zazwyczaj mniejszą wydajność, a używane do zaawansowanych zastosowań mogą - w zależności od konfiguracji - pracować mniej stabilnie, częściej powodować przerwy w pracy lub w ogóle nie podołać stawianym im zadaniom.
Stacje robocze wykazują przewagę wydajności szczególnie ze względu na możliwość bardziej wydajnego przetwarzania grafiki komputerowej, większą moc obliczeniową i wielowątkowość. Stosowane są tam inne podzespoły – wydajniejsze dyski twarde, szybsze pamięci i lepsze procesory oraz karty graficzne. Oczywiście stacje takie są też odpowiednio droższe niż zwykłe komputery klasy komputerów osobistych.
Stacje robocze są stosowane głównie w zastosowaniach komercyjnych, np. tworzeniu animacji i filmów, gier komputerowych, AEC (Architecture, Engineering & Construction Collection), projektowaniu, inżynierii, grafice, medycynie, edukacji, finansach, a także w projektach i badaniach naukowych.
Czy można prze zakupem tak drogiego sprzętu mieć pewność, że dobrze się sprawdzi w pracy z danym oprogramowaniem?
Biorąc pod uwagę wysokie wydatki na zakup stacji roboczych jako klienci chcielibyśmy otrzymać sprzęt jak najlepiej dostosowany do wymagań pracy. I tutaj wychodzą nam klientom naprzeciw producenci profesjonalnego oprogramowania o wysokich wymaganiach sprzętowych.
Dla zapewnienia sprawności i stabilnej pracy stacji roboczych z wyżej wymienionym oprogramowaniem producenci tego oprogramowania podjęli wspólne działania, których celem jest zapewnienie klientom sprawdzonych konfiguracji, dobrze współpracujących z wytwarzanym przez nich oprogramowaniem. Działanie te polegają na współpracy z producentami stacji roboczych i wnikliwemu wielogodzinnemu testowaniu jakości działania danego oprogramowania na testowanym sprzęcie. Po pozytywnym przejściu testu sprzęt otrzymuje od producenta programu różnego rodzaju certyfikat zgodności (ISV dla stacji roboczych). Przyznany certyfikat ISV dopiero daje klientowi pożądaną pewność, że konkretna stacja robocza dobrze sprawdzi się w pracy z danym oprogramowaniem.