Mój koszyk 0
Darmowa dostawa kurierem od 0 PLN
Do zapłaty: 0,00 zł

Dell Concept Luna - łatwy w naprawie i recyklingu

Dell ujawnił swój nowy model laptopa Concept Luna. Ma on być łatwy w naprawie i recyklingu. Jego celem jest zmniejszenie wpływu na środowisko, z naciskiem na możliwość naprawy, zrównoważony rozwój i zmniejszenie śladu węglowego o około 50%. „Używaj, używaj wielokrotnie, a następnie przetwarzaj” to motto tego laptopa.

Zaprojektowany, aby przesuwać granice tego, czym może być zrównoważona technologia, Concept Luna sprawia, że naprawa jest łatwa, aby przedłużyć jej cykl życia — upraszczając demontaż. Zamiast używać setek śrub do mocowania różnych komponentów, firma Dell zredukowała liczbę śrub potrzebnych do uzyskania dostępu do komponentów wewnętrznych do czterech. W rzeczywistości firma twierdzi, że skraca to czas naprawy o około 1,5 godziny.

Wszystko, od klawiatury po wyświetlacz, można wyjąć bez użycia narzędzi, ale to nie jedyna poważna zmiana, jaką wprowadza laptop. Jest wyposażony w mniejszą, zaawansowaną baterię o głębokim cyklu pracy, która zapewnia długie ładowanie, które może być utrzymywane przez wiele lat, oraz płytę główną o 75% zmniejszeniu powierzchni całkowitej, która według szacunków zmniejsza ślad węglowy laptopa o 50%.

Co więcej, te mniejsze komponenty pozwoliły firmie Dell zmienić układ pod maską, umożliwiając lepsze pasywne rozprowadzanie ciepła, które „może całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania wentylatora”. Dell zwraca również uwagę, że kleje nie są potrzebne, dzięki nowej płytce drukowanej (PCB) na bazie biologicznej z włóknem lnianym w podstawie i rozpuszczalnym w wodzie polimerem, który działa jak klej. Te ostatnie można rozpuścić, co znacznie ułatwia oddzielanie składników podczas naprawy.

„Ta koncepcja, przyszłe iteracje i inne, które nastąpią po niej, to sposób, w jaki będziemy opierać się na dotychczasowej pozycji lidera gospodarki o obiegu zamkniętym, którą można obecnie dostrzec w naszym portfolio produktów, aby badać, ponownie analizować i ponownie rozważać każdy etap cyklu życia produktu” — stwierdza Dell.

Zapytaj o ofertę

W Dellu każdy wybór jest dobry. Powiedz nam czego potrzebujesz, a nasz Doradca przedstawi ofertę.